تبلیغات
به آبپخش نیوز خوش آمدید

به آبپخش نیوز خوش آمدید

» عکس های از عجیب ترین موجودات خلقت ( سه شنبه 10 تیر 1393 )
» تصویری عجیب ( چهارشنبه 4 تیر 1393 )
» تصاویر/ مراسم ختم پدر همسرسردارجعفری ( شنبه 31 خرداد 1393 )
» اولین دوره آموزش تولید قارچ در حوزه مقاومت بسیج آب پخش برگزار شد ( جمعه 30 خرداد 1393 )
» محمد کهن مو رتبه اول برترین مسئول تعلیم و تربیت پایگاه مقاومت بسیج در کشور شد ( جمعه 30 خرداد 1393 )
» ایستگاههای صلواتی نیمه شعبان در آب پخش ( دوشنبه 26 خرداد 1393 )
» جشن نیمه شعبان محله قلایی شهرآبپخش ( یکشنبه 25 خرداد 1393 )
» خصوصیت هر یک از معصومین علیهم السّلام در بر آمدن حوائج ( چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393 )
» نشست امام جمعه و استاندار بوشهر/ آیت الله صفایی: استان بوشهر یک محرومیت تاریخی دیده است ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 )
» آغاز ثبت نام زائران متقاضی شرکت در سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره)در حوزه مقاومت شهید دستغیب آب پخش ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 )
» با حضور سردار گارگر عباسعلی اسدی بعنوان مسئول بنیاد غدیر شهربراز جان معرفی شد ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 )
» نشانه شیعه‏ بودن چیست؟ ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 )
» نامه دبیر اجرایی خانه كشاورز دشتستان به استاندار بوشهر ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 )
» همایش استانی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در سالن اجتماعات کانون امام خمینی (ره) به همت دانشگاه پیام نور برازجان برگزار شد. ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 )
» مجتمع فرهنگی مذهبی خیرساز در دشتستان افتتاح شد ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 )
تبلیغات

اثرات خداپرستی و هواپرستی

نویسنده: مدیریت آبپخش نیوز سه شنبه 27 اسفند 1392
خداوند در آیه ۲۳ سوره مبارکه جاثیه می‌فرماید: «أفـَرَأیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلهَهُ هَواهُ وَأضَلـَّهُ اللهُ عَلى عِلمٍ وَ خَتَمَ عَلَى سَمْعِهِ وَ قَلبِهِ وَ جَعَلَ عَلى بَصَرِهِ غِشاوَة فـَمَن یَهْدیهِ مِن بَعْدِ اللهِ أفلا تَذَکَّرون». همین‌طور در آیه ۴۳ سوره مبارکه فرقان می‌فرماید: «أرَأیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إلهَهُ هَواهُ أفأنتَ تَکونُ عَلیْهِ وَکیل»
کسی که هوای خودش را خدای خودش قرار داده است. یعنی از هوی‌وهوس اطاعت کامل می‌کند. کل زندگی‌اش هوی و هوس است. انسان یا خداپرست است و یا هوی‌پرست. فرض سوم ندارد. اگر بت می‌پرستد، اگر ستاره می‌پرستد، همه‌اش در سلک هواپرستی است.
فرق خداپرست با هوی‌پرست،

در چیست؟ انسان خداپرست دائم دارد به خودش افزوده می‌شود. آدم هوی‌پرست دائم دارد از خودش کاسته می‌شود. مگر انسان چیزی دارد که از دست بدهد یا به دست بیاورد؟ خداوند در آیه ۲۵۷ سوره بقره می‌فرماید: «اللهُ وَلیُّ الَّذِینَ آمَنُوا یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَ الَّذِینَ کَفَرُوا أَوْلِیَاؤُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَى الظُّلُمَاتِ» هرکسی که غیر خدا را می‌پرستد که در واقع طاغوت را می‌پرستد، آن طواغیت دارند او را از نور به سمت ظلمت می‌برند. یکی سرمایه دارد و دارد سرمایه‌اش را از دست می‌دهد. این تا ابد می‌تواند افزوده شود و او تا ابد می‌تواند کاسته شود. ظلمت‌ها یعنی نقص‌ها و عیب‌هایی که ما داریم.
اگر بخیلم، بخل یک ظلمت است. تکبر یک ظلمت بزرگ است. در انسانیت، یک کمبودی دارم. مردم از انسان متکبر بدشان می‌آید. ناگزیر وقتی نور در مقابل ظلمت قرار می‌گیرد، معلوم می‌شود که دارایی در مقابل نداری است. کمال در مقابل نقص است. آن نوری که گفتند یعنی کمالات.
وقتی من هوی‌پرستم، مدام مرا ضعیف‌تر و کم دارایی‌تر می‌کند. من مدام فقیرتر و ندارتر می‌شوم. این سرش تا چه زمانی است؟ تا بی‌نهایت. آدمیزاد به گونه‌ای است که می‌تواند تا بی‌نهایت عیب پیدا کند. از آن طرف تا بی‌نهایت کمال پیدا کند.
من با بندگی خدا افزوده می‌شوم. این افزودگی هست تا آنجایی که انسان جهانگیر می‌شود. یک بنده خدایی بود که خویشاوند ما بود. یک روزی منزل‌مان بودیم و حال من خیلی خوب نبود و ایشان به آنجا آمده بود. به مناسبت، صحبت مرحوم جد ما آقا شیخ مرتضی زاهد شد. گفت ما در جلسه‌ای بودیم و زلزله شد. ایشان کتاب در دستش بود. کتاب را گذاشت زمین و دستش را گذاشت روی زمین و گفت زمین مرتضی به تو می‌گوید آرام باش. بعد هم کتابش را برداشت. مردم آمدند فرار کنند، اما زمین آرام شد. کتابش را برداشت و بقیه‌اش را خواند. مثل اینکه هیچ حادثه‌ای اتفاق نیفتاده است.
انسان جهانگیر شود، فرمانش را عالم می‌برد. یک سوال. امام زمان(علیه‌السلام) الآن اینجا هستند یا نیستند؟ نه اینکه اینجا نشسته باشند. اگر امام زمان(عج) نباشد ما اصل نمی‌مانیم و هیچ می‌شویم. ایشان در همه جای عالم هست. همه جای عالم از ایشان پر است. مانند هوا و اکسیژن که مجلس از آن پر هست. دانه‌دانه سلول‌های من به ایشان تکیه دارد و ایشان به خدا تکیه دارد. می‌شود که انسان آنقدر جهانگیر باشد. او ذره‌ذره اعمال مرا شاهد و ناظر است.
هر امامی نسبت به مردم زمان خودش شاهد و ناظر است. الآن حضرت عسکری(علیه‌السلام) ناظر و شاهد نیست. الآن امام زمان(علیه‌السلام) ناظر و شاهد است. هر امامی نسبت به زمان خودش شاهد و ناظر است. یک شاهد و ناظر کل هم داریم که بر کل شاهد و ناظر است. او حضرت پیامبر(ص) است. پیامبر(ص) شاهد تمام شاهدان است. «وَجِئْنَا بِکَ عَلَى هَؤُلَاءِ شَهِیدا» (نسا /۴۱) از هر قوم و دسته‌ای یک شاهد مبعوث می‌کنیم و تو شاهد بر تمام آن شاهدان هستی. مثل حضرت نوح باید بیاید و پیامبر ما بفرماید بله من شاهد و ناظر بودم که همه اعمال و کارهایش را درست انجام داد. ببینید انسان چقدر می‌تواند بزرگ باشد. چون پیامبر از همه کس خداپرست‌تر است و از همه کس از هوی و هوس دورتر است. «وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَی» (نجم / ۳) یک کلمه از هوی حرف نمی‌زند. یک نگاه از سر هوی نمی‌کند. یک قدم از سر هوی برنمی‌دارد.
قرآن می‌فرماید آن کسی که دنبال هوی و هوس است به یک نفهمی می‌رسد. استادِ نفهمی می‌شود! «وَأَضَلَّهُ اللَّهُ عَلَى عِلْمٍ» (جاثیه / ۲۳) کامل می‌فهمد و نفهمی می‌کند. یک وقت انسان نمی‌داند و نفهمی می‌کند. اما یک چیزی را می‌دانم و دارم خلاف می‌کنم. فرمایش امیرالمومنین(ع) است: «رُبَّ عالِمٍ قَد قَتَلَهُ جَهلَهُ» چه بسیار آدمی که بلد است اما جهلش او را می‌کشد. بلد است اما جهل دارد.
علم و جهل بر انسان حکومت نمی‌کند. من می‌دانم و طبق دستور علمم، عمل نمی‌کنم. ببینید علم حکمران نیست. اما اگر یک جهل یا یک علمی را کسب کردید، نه از طریق کتاب، با عمل کسب کردید، آنها بر انسان حکومت می‌کنند.
«وَأَضَلَّهُ اللَّهُ عَلَى عِلْمٍ» با وجود اینکه می‌داند، خدا او را گمراه می‌کند. آقا خیلی مسئله بلد است. نه طبق آن عمل نمی‌کند. طبق آن جهلی که در اثر عمل کسب کرده است عمل می‌کند. مثل بخل یک جهلی است که انسان در اثر عمل کسب کرده است. در برابرش سخاوت یک علمی است که انسان در اثر عمل کسب کرده است. شما مدام دست کن در جیبت و این کار را مدام ادامه بده، سپس به سخاوت می‌رسی. سخاوت یک علم است که انسان طبق آن عمل می‌کند. انسان از سخاوت خودش فرمانبری می‌کند. در مقابل از بخل خودش فرمانبری می‌کند.
انسان باید از یک جایی شروع کند. من باید از ترک گناه شروع کنم. باید گناه را کنار بگذارم. آقا برای کنار گذاشتن گناه یک جنگ دارم. تو اصل غیر خدا را فراموش کن و فقط خدا را به یاد داشته باش. این قدم اول است. اگر انسان در این قدم اول موفق شود، حداقل از جهنم نجات پیدا کرده. اگر از جهنم نجات پیدا کرد، اهل بهشت است. بعد هم هر قدم بعدی برداشته، مثل بعد از آن انسان باید یک ذره مراقب اخلاق خودش باشد.
آنهایی که سن‌شان کمتر است، اگر از حالا تصمیم بگیرند، خیلی خوب است. هرچه زودتر انسان تصمیم بگیرد موفق‌تر خواهد بود. زودتر موفق می‌شود و توفیقش هم بیشتر خواهد بود.
* درس اخلاق معظم‌له در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۹۲
ادامه مطلب ... نظرات :


آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :

    بروزرسانی :

درباره ماتبلیغات
  • طراحی قالب توسط پارس تولز
  • ParsTools.Com
.CopyRight © 2010 - 2011 abpakhshnews Group , All Rights Reserved ©