تبلیغات
به آبپخش نیوز خوش آمدید

به آبپخش نیوز خوش آمدید

» عکس های از عجیب ترین موجودات خلقت ( سه شنبه 10 تیر 1393 )
» تصویری عجیب ( چهارشنبه 4 تیر 1393 )
» تصاویر/ مراسم ختم پدر همسرسردارجعفری ( شنبه 31 خرداد 1393 )
» اولین دوره آموزش تولید قارچ در حوزه مقاومت بسیج آب پخش برگزار شد ( جمعه 30 خرداد 1393 )
» محمد کهن مو رتبه اول برترین مسئول تعلیم و تربیت پایگاه مقاومت بسیج در کشور شد ( جمعه 30 خرداد 1393 )
» ایستگاههای صلواتی نیمه شعبان در آب پخش ( دوشنبه 26 خرداد 1393 )
» جشن نیمه شعبان محله قلایی شهرآبپخش ( یکشنبه 25 خرداد 1393 )
» خصوصیت هر یک از معصومین علیهم السّلام در بر آمدن حوائج ( چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393 )
» نشست امام جمعه و استاندار بوشهر/ آیت الله صفایی: استان بوشهر یک محرومیت تاریخی دیده است ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 )
» آغاز ثبت نام زائران متقاضی شرکت در سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره)در حوزه مقاومت شهید دستغیب آب پخش ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 )
» با حضور سردار گارگر عباسعلی اسدی بعنوان مسئول بنیاد غدیر شهربراز جان معرفی شد ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 )
» نشانه شیعه‏ بودن چیست؟ ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 )
» نامه دبیر اجرایی خانه كشاورز دشتستان به استاندار بوشهر ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 )
» همایش استانی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در سالن اجتماعات کانون امام خمینی (ره) به همت دانشگاه پیام نور برازجان برگزار شد. ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 )
» مجتمع فرهنگی مذهبی خیرساز در دشتستان افتتاح شد ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 )
تبلیغات

تبلیغ اخلاقیات و عامل بودن مسئولان به اخلاق اسلامی

نویسنده: مدیریت آبپخش نیوز چهارشنبه 7 اسفند 1392

راهکارآیت‌الله دکتر‌ قرهی برای اصلاح نابسامانی های فرهنگی در گفت و گوی اختصاصی با صبح صادق

تبلیغ اخلاقیات و عامل بودن مسئولان به اخلاق اسلامی

* ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی توانست در عرصه‌های علمی، نظامی، سیاسی و فناوری به پیشرفت‌های چشمگیری نایل آید، اما در حوزه  اخلاق نتوانستیم همانند سایر عرصه‌ها پیشرفت داشته باشیم؛ به‌نظر شما علت چیست و به‌طور کلی جایگاه اخلاق در جامعه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

یکی از علل پیروزی انقلاب اسلامی، وجود نابسامانی‌های اخلاقی بود که در جامعه وجود داشت. زیرا وقتی انسان پلید و بی‌سوادی به‌نام رضا قلدر بر مسند قدرت می‌نشیند، در سفری که به ترکیه می‌رود با مشاهده زنان بی‌حجاب و پیشرفت‌های آن روز ترکیه، تصور می‌کند این پیشرفت به‌واسطه حاکم شدن فرهنگ بی‌حجابی در این کشور است، لذا تصمیم می‌گیرد با الگوگیری از عملکرد آتاتورک در ترکیه، حجاب را از سر زن ایرانی بردارد. تا کشورمان به پیشرفت برسد! گرچه روحانیون و مردم که در بستر اخلاق
دینی تربیت یافته بودند، با این عمل رضاخان مخالف بودند ولی متأسفانه با زور رضاخان، به تدریج و آرام‌آرام، بی‌حیایی که رضاخان به‌وجود آورده بود، اثر منفی خود را بر جامعه نمایان ساخت و به جایی رسید که در زمان محمدرضا پهلوی، فرهنگ برهنگی در جامعه عادی شد و به‌دنبال آن، کاباره‌ها و فاحشه‌خانه‌ها به‌وجود آمد. اما باوجود همه این اقدامات به‌اصطلاح تجددخواهانه، دیدیم که باز هم پیشرفتی در کشور حاصل نشد و هر چه داشتیم از طریق اروپا و آمریکا وارد می‌شد و صنایع ما هم کاملاً وابسته و مونتاژ بود.

پس معلوم شد ورود به مباحث به‌ظاهر تجددطلبی، پیشرفتی برای کشور در پی نخواهد داشت. از سوی دیگر تمام این اقدامات در حالی صورت می‌گرفت که جمعیت بسیار کوچکی در حد یک درصد، امکانات و منابع ۹۹درصد جامعه را برای خود مصرف می‌کردند. لذا بیشتر مردم در فقر به‌سر می‌بردند.

مجموعه این عوامل و دیدن چنین اعمال و تبعیض‌هایی سبب شد مردم برای شکل‌گیری انقلاب به سرعت گام بردارند و بدین‌شکل، قیام و اعتراضات مردمی نسبت به وجود فساد و فحشا و تبعیض‌های بسیار در ۲۲بهمن ۵۷به بار نشست و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید. در واقع، اصل به‌وجود آمدن انقلاب اسلامی به دلیل پایبند بودن مردم به اصل اخلاق‌مداری بود. به عبارت دیگر انقلاب براساس اخلاقیات به وجود آمد.

در آن مقطع، جامعه‌ای که به زور به سمت فساد سوق یافته بود، به‌واسطه نفس قدسی روح‌الله به خود آمد و برای جبران گذشته سنگرهای دفاع مقدس را پر کردند. این روند ادامه داشت تا پس از اتمام جنگ تحمیلی. پس از جنگ، مردم انتظار داشتند همان‌گونه که بر رفع موانع اقتصادی تکیه می‌کردیم، آنهایی که مسئولیتی دارند از اخلاق‌مدارترین افراد جامعه باشند. زیرا بنا براین بود که ایران به‌عنوان ام‌القرای جهان اسلام معرفی شود؛ اما دیدند بعضی‌ها متأسفانه به سمت تجمل‌گرایی رفتند و به اسم سازندگی، تجمل‌گرایی را ترویج دادند و برای اینکه مصرف‌گرایی خود را توجیه کنند، عنوان می‌کردند باید مصرف کنیم تا تولید بیشتر داشته باشیم. درصورتی که امروز در دنیای اقتصادی جهان، چنین موضوعی را قبول ندارند. برای نمونه چین و ژاپن با وجود پیشرفت‌های چندساله اخیر، باز هم خود را موظف به رعایت الگوی مصرف می‌دانند؛ ولی ما در ایران برعکس عمل کردیم و متأسفانه برخی مسئولان که خود نیز زمانی در شکل‌گیری و ایجاد انقلاب دست داشتند، به سمت تجمل‌گرایی و اینکه هر روز صندلی‌های‌شان را بزرگ‌تر کنند، رفتند.

مردم اینها را که دیدند، گفتند اگر بنا است اینها هم چنین کارهایی را انجام دهند، پس چه تفاوتی با شاه و طاغوت‌ها و طاغوت چه‌ها‌ دارند؟!

* به نظر شما چگونه می‌توان اخلاق‌مداری را در جامعه رواج داد و نهادینه کرد؟

ما باید در کنار پیشرفت اقتصادی، نظامی و سایر عرصه‌ها، اصل فعالیت‌ها را در اخلاق‌مداری قرار دهیم. چراکه اگر قضات، وزرا، وکلا، سیاسیون، اقتصاددانان و همه کسانی که به نوعی منصب حکومتی دارند، متخلق به اخلاق اسلامی باشند، مردم برای آنها جانفشانی می‌کنند و اگر هم مشکلی از سوی دشمن برای ما به‌وجود آید، با صبوری تحمل می‌کنند، چون می‌بینند، مسئولان متخلق به اخلاق اسلامی هستند.

پس چنانچه این وضعیت را به‌وجود آوریم، جامعه به خودی خود اخلاقی می‌شود. اما متأسفانه ما توجه به این موضوع را رها کردیم. به همین جهت جامعه به سمت بداخلاقی‌ها و بدحجابی‌ها حرکت کرده است.

* در این شرایط خواص چه وظیفه‌ای دارند؟

خواصی که فقط اسم خواص را یدک بکشند، مردم از آنها خواص‌تر خواهند بود، زیرا مردم هر اقدامی که امام مسلمین می‌خواهد انجام می‌دهند، ولی برای این آقایانی که بعضاً اسم خواص را یدک می‌کشند، کاری انجام نمی‌دهند به عبارت دیگر چنانچه بنا باشد کسی فقط اسم خواص را یدک بکشد، ولی ویژگی‌های خواص بودن را نداشته باشد، خواص محسوب نمی‌شود. پس به تعبیری چنین افرادی از عوام هم عوام‌تر هستند. بنابراین عموم مردم ما خواص هستند، زیرا شوق و اشتیاق خود را در دفاع از حریم ولایت در ۹دی نشان دادند در صورتی که متأسفانه برخی از خواص در دوران فتنه، سکوت کردند، یا کنار کشیدند و بعدها که اوضاع آرام شد، این آقایان به حرف آمدند و حتی بعضی از این افراد، دو آتشه شدند. اما زمانی که نیاز بود در صحنه باشند، غایب بودند و این هم به دلیل دلبستگی به دنیا است.

در واقع آنهایی که به دنیا دلبستگی دارند، برای اینکه بتوانند پست و شغل‌شان را در آینده حفظ کنند و به تعبیری، دنیای‌شان را نگاه دارند، طبیعی است که سکوت اختیار می‌کنند، ولی عموم مردم چون به دنیا دلبستگی ندارند، در وقت لازم به صحنه می‌آیند.

به عبارت دیگر انسان هرچه وابستگی‌هایش به دنیا افزایش یابد، ‌به همان میزان از اصول اخلاقی و دینی دور می‌ماند و حتی گاهی عقبگرد می‌کند و به جایی می‌رسد که عنوان می‌کند از اعمال خود پشیمان است. یعنی کسانی که روزی به ظاهر انقلابی بودند و برای دین قیام می‌کردند، کارشان به جایی می‌رسد که می‌گویند؛ «تسخیر لانه جاسوسی اشتباه بود.»!

* مقام معظم رهبری فرمودند که در حوزه اخلاق، ضعف‌هایی وجود دارد؛ حضرتعالی چه راهکاری برای برون‌رفت از این وضعیت ارائه می‌دهید؟

برای برون‌رفت از این وضعیت، دو راهکار می‌توانم پیشنهاد دهم؛ عامل بودن به اخلاق و تبلیغ اخلاقیات. برای رسیدن به این مهم، باید از صداوسیما و سایر رسانه‌ها نهایت بهره را برد و این هم با کار تبلیغی مستمر و طولانی‌مدت میسر می‌شود، یعنی باید با استفاده از رسانه‌ها، خوبی‌ها و اخلاق را در جامعه تبلیغ کنیم. زیرا چنانچه نتوانیم این فطرت الهی را رشد و نمو دهیم، باخته‌ایم.

موضوع دیگر عامل بودن مسئولان به رعایت اخلاقیات است. چراکه اگر مردم ببینند مسئولی حرفی می‌زند، ولی خود به آن عمل نمی‌کند، اثر سوء بر افراد جامعه خواهد داشت. بنابراین جهت برون‌رفت از این وضعیت، باید به این دو موضوع مورد اشاره یعنی تبلیغ اخلاقیات و عامل بودن مسئولان به اخلاقیات توجه کرد.

* وضعیت اخلاقی جامعه را در ۳۵سالگی انقلاب چگونه ارزیابی می‌کنید؟

وضعیت فعلی، خوب نیست. علت پیدایش چنین وضعیتی هم به عملکرد ضعیف مسئولان این حوزه باز می‌گردد. در صورتی که جوانان ما، همه به نوعی شیفته اخلاقیات هستند و این را ما در محیط‌های دانشگاهی مشاهده می‌کنیم. اما به‌دلیل اینکه ما بلد نبودیم چگونه با جوانان درباره اخلاقیات صحبت کنیم، وضعیت فعلی به‌وجود آمده است.

البته زمانی می‌توانیم با کلام در بهبود اخلاقیات موفق عمل کنیم که به دنیا چشمداشتی نداشته باشیم. همانند حضرت امام خمینی(ره) که باوجود رهبری جامعه، در یک خانه بسیار ساده و معمولی در جماران زندگی می‌کرد و چون اول از همه، خود را مقید به ساده‌زیستی کرده بود، کلامش در جامعه نفوذ داشت. ولی اکنون می‌بینیم که در اطراف جماران که روزی روستایی بیش نبود، کاخ‌هایی به‌وجود آمده است و این منطقه جزو گران‌ترین نقاط تهران محسوب می‌شود.

* حال باید پرسید چرا برخی مسئولان ما نباید در بین مردم زندگی کنند؟

در بین مسئولان مقام معظم رهبری در ابتدا قصد داشتند در در مکانی حوالی میدان خراسان تهران اقامت کنند، ولی وقتی مانع شدند، ایشان مکان فعلی را بر شمال شهر تهران ترجیح دادند. با اینکه وضعیت آب‌وهوایی این منطقه هم خوب نیست با این حال این مکان را برگزیدند تا در بین مردم باشند، اما برخی مسئولان به دنبال این هستند که در بالای شهر سکنی گزینند. حال اینکه چرا نباید همانند رهبر معظم انقلاب در مناطق مرکزی و یا سایر مناطق غیر از شمال شهر زندگی کنند، پرسشی است که باید خودشان به آن پاسخ دهند.

* بارها دیده‌ایم که رهبر معظم انقلاب سخنان و رهنمودهای گهرباری در موضوعات مختلف بیان می‌کنند، اما با این بیانات، برخورد شعاری صورت می‌گیرد؛ برای اینکه موضوع اخلاق هم به این آفت دچار نشود، چه باید کرد؟

اینکه شعاری می‌شود برای این است که آقایان به آنچه می‌گویند، معتقد نیستند، اما خود آقا معتقدند به همین دلیل اینگونه مطالب را با شور و اشتیاق بیان می‌کنند، ولی متأسفانه در پیگیری مسائل، ایشان تنها هستند، البته ممکن است این آقایان عنوان کنند که به آنچه می‌گویند معتقدند، اما این فقط در حد حرف است، زیرا کسی که قبول داشته باشد در مقام عمل هم فعالیتی می‌کند. همان‌گونه که خداوند هر کجا سخن از «آمنوا» می‌کند، در کنار آن از «عملوا‌الصالحات» هم می‌گوید. پس اعتقاد به عمل است، نه شعار. لذا اگر می‌خواهند بحث اخلاقیات در جامعه ترویج یابد، ابتدا باید از خود شروع کنند و به آن معتقد هم باشند والا چنانچه در همان سطح شعاری باقی بماند، وضعیت موجود بهبودی نخواهد داشت.

* علما و روحانیون و حوزه‌های علمیه چه نقشی می‌توانند در رفع این دغدغه‌های مقام معظم رهبری داشته باشند؟

ما باید دروس اخلاقی را یکی از دروس اصلی قرار دهیم. البته اخلاق درس نیست، بلکه تمام زندگی ما است. به همین دلیل باید همواره عامل به آن باشیم. اما متأسفانه به دلیل اینکه عنوان می‌کنیم اخلاق از دروس جنبی است، امکان دارد در بعضی از قضایا به‌تدریج طلاب آن گونه که باید رشد و نمو کنند و اخلاقی تربیت شوند، میسر نشود و این درد بزرگی است که باید در جهت رفع آن، کارهای بزرگی انجام داد.

ادامه مطلب ... نظرات :


آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :

    بروزرسانی :

درباره ماتبلیغات
  • طراحی قالب توسط پارس تولز
  • ParsTools.Com
.CopyRight © 2010 - 2011 abpakhshnews Group , All Rights Reserved ©